W sobotę 9 czerwca gościł w naszej kawiarence szachowej po raz dziesiąty Leon Miklosik. Tematem prelekcji był Wasilij Smysłow i jego mecz o mistrzostwo świata w 1948 roku - Obrona Grunfelda (Euwe - Smysłow).
"Smysłow od samego początku wyróżniał się spośród rówieśników. Logikę rywalizacji na szachownicy przedkładał nad burzliwe kombinacje i ostre ataki.
Każdy wielki szachista ma szczyty swojej kariery, które są szczególnie pamiętne. Dla Smysłowa pierwszym takim szczytem był rok 1938, kiedy nie tylko zdobył tytuł mistrza kraju juniorów, ale i za pierwszym podejściem zdobył tytuł mistrza Moskwy. Zdumiewała technika gry młodego siedemnastoletniego szachisty, potrafiącego już wtedy połączyć najbardziej fantastyczny zamysł z dokładnym matematycznym wyliczeniem. W 1941 roku Smysłow otrzymał tytuł arcymistrza..
Wszyscy zauważali jego samoistny styl gry. Wykonywał posunięcia , jakie - na pierwszy rzut oka - mógłby wykonać ktokolwiek. Ale Smysłow wygrywał, a inni nie. Zapytany, co najbardziej ceni w szachach, odpowiedział: "Konsekwencje zamierzeń, logikę. To nie znaczy, że gra winna być pozbawiona fantazji, myśli twórczej. Nie można sprowadzać szachów do jakiegoś szablonu. Dla mnie szachy bardziej są sztuka niż grą. Bez fantazji, bez twórczości - wiadomo - nie ma prawdziwej sztuki". Takie jest twórcze credo siódmego mistrza świata, szachisty zadziwiająco samorodnego i oryginalnego, którego idee i poczucie harmonii nieraz zachwycały świat".
X wykład z Leonem Miklosikiem 2007
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt